Úvod

Regresné poradenstvo

Astrologické poradenstvo

Čung Juan Čchi-kung

Výživové poradenstvo

Linky

Kontakt


VÝŽIVOVÉ PORADENSTVO


 
  Zdravotné riziká konzumácie mäsa
  Umelé sladidlá a nátierky
  Moderné mýty vo výžive

PRÍRODNÉ A UMELÉ SLADIDLÁ

  Rafinovaný repný cukor: pri výrobe sa používa H2SO4, vápenné mlieko, CO2 a pre samotnú rafináciu čiže bielenie aktívne uhlie zo zvieracích kostí.
Prírodný trstinový cukor: obsahuje zbytkovú melasu, je preto zdravší ako biely cukor.
Cukor prirodný krupicový: repný cukor, ktorý neprešiel procesom rafinácie.
Glukózový sirup: vysoký GI, zdravotné riziko – najmä Coca cola a limonády.
Fruktóza: má síce nízky GI, ale získava sa hlavne z kukurice a neobsahuje dodatočné vitamíny a minerály. Je sladšia ako repný cukor a rovnakú sladivosť dosiahneme s polovicou kalórií.
Med: bol hlavným sladidlom až do 17. storočia. Môže byť rizikový pre deti do 18 mesiacov, kvôli obsahu botulinových spór. Malé deti nemajú dostatočne kyslú žalúdočnú šťavu. Zloženie: fruktóza 38%, glukóza 31%, sacharóza 1%, iné cukry 9%, voda 17%.
Sirup z agáve: prírodné mexické sladidlo z kaktusu na báze fruktózy. Má nízky GI, obsahuje zbytkový inulín a stopové množstvá minerálov a veľa železa.
Javorový sirup: okrem sacharózy (96%) obsahuje vitaminy B, vápnik, železo a stopové množstvo ďalších minerálnych látok. 100 g obsahuje v priemere: Energia 266 kcal/ 1132 kJ, Bielkoviny 0 g, Sacharidy, 66 g, Tuky 0 g.
Melasa: tretíkrát prevarený sirup je nazývaný blackstrap, je chudobnejší na cukry.100 g obsahuje v průměru: Energia 212 kcal/ 901 kJ, Bielkoviny 0 g, Sacharidy 53 g, Tuky 0 g, Vápnik 381 mg (48%DDD), Horčík 117 mg (39%DDD), Železo 17 mg (121%DDD)
Jačmenný slad: Je bohatým zdrojom vitamínu B6, niacinu a stopových prvkov. 65% maltóza, 30% polysacharidy, 3% proteíny.
Ryžový slad: vyrobený z ryže použitím koji (Aspergillus oryzae), ktorý sa používa aj pri výrobe misa a sójovej omáčky.
Kukuričný sirup: obsahuje množstvo glukózy, je sladký a chuťovo blízky medu. Stevia je bylina pôvodom z Brazílie a Paraguaje, po dlhé storočia boli jej listy používané miestnymi domorodcami ako skvelé prírodné sladidlo. Naše telo nedokáže túto bylinu stráviť, čo znamená, že nás nezaťažuje žiadnymi kalóriami a súčasne nezvyšuje hladinu krvného cukru. Jej sladivosť je 300x vyššia ako pri cukre a nemá žiadne nepríjemné chuťové dozvuky typické pre umelé sladidlá. Jej konzumácia neprispieva k tvorbe zubného kazu a môžu ju užívať aj fenylketonurici. Steviu by privítali i diabetici, pre kterých by bola veľkým prínosom. Stevia se bežne používa v niektorých zemiach Južnej Ameriky a Ázie (najčastejšie v podobe drtených lístkov alebo extraktov), v Japonsku je dokonca najpopulárnejším nekalorickým sladidlom, ktorého tržný objem sa pohybuje okolo 40%!
Umelé sladidlá: aspartam (E951), sacharin (E954), acesulfam K (E950), cyklamát (E952).
Najčastejšie sa používajú v diavýrobkoch, žuvačkách, limonádach, nanukoch, nakladanej zelenine. Jedná sa o látky pre telo cudzie, ktoré sú navyše karcinogénne a toxické. Ďalšími sú thaumatin (E957) a neohesperidin DC (E959). Aspartam sa skladá z fenylalanínu, kyseliny asparágovej a metanolu. Pri teplote nad 30°C je nestabilný a rozkladá sa. Metanol sa mení na formaldehyd a na kyselinu mravčiu. Aspartam môže prispievať k rozvoju Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby, sklerózy multiplex, epilepsie, bolesti svalov, únavy, depresie, porúch pamäti, obezity, vrodených vývojových chýb u detí.
Náhrady cukru: sorbitol (E420), laktitol (E966), xylitol (E967), isomalt (E953).
Marmelády a džemy: ovocie ošetrené chloridom vápenatým alebo siričitanom, aby vydržalo. Pridané farbivá, želatína, sladidlá.
Cukor: - Hrubé očistenie sa odohráva v náplavných kanáloch pomocou vodných diel prúdom vody. Vypraná repa je vynášaná vertikálnym výťahom do zásobníkov rezačiek. Tu sa rozrezáva na tzv. sladké rezy, tenké ako slíže.
- Rezy sa dopravujú sústavou dopravných pásov do difúzerov. Aby prebiehala membránová difúzia sacharózy, je nutné zahriať rezy na teplotu 70 - 80°C, kedy skolagulujú bunečné bielkoviny, a tak sa stane bunková membrána polopriepustnou. Malé množstvo H2SO4 sa pridáva kvôli lepšiemu narušeniu bunkovej steny.
- Získaná surová šťava obsahuje množstvo látok (anorganické soli, soli organických kyselín,...), ktoré bránia získaniu cukru a ktoré je nutné odstrániť. Na to sa využíva vyzrážanie vápnom vo forme vápenného mlieka a následného zrážania prebytku vápna oxidom uhličitým.
- Úlohou odparovania je zvýšiť koncentráciu sušiny -z tzv. ľahkej šťavy sa získava 55-75% ťažká šťava.
- Medziproduktom výroby cukru je aj melasa, z ktorej nie je možné bežných spôsobom získať sacharózu. Obsahuje ešte 45 – 55% sacharózy.
- Rafinácia je „bielenie“ cukru. Pri rafinácii sa surový cukor (má žltohnedú farbu) rozmieša s nasýteným cukorným roztokom, sirupom a vzniknutá surovina sa čistí premývaním vodou v odstredivkách. Čiastočne rafinovaný cukor sa rozpúšťa v horúcer vode na cukorný roztok, ktorý sa ďalej čistí odfarbením a filtráciou. K odfarbovaniu sa používa adsorpcia látok na aktívne uhlie a ionexy. Čistý 75% roztok sacharózy se varí, kryštalizuje, odstreďuje a zároveň bieli čistým cukorným roztokom.

    kontakt